Układasz w pozycji bocznej.

Układasz dziecko we właściwej pozycji, a w miedzyczasie matka dzwoni na pogotowie. Czekając na przyjazd karetki uspokajasz ją rozmową. Po 15 minutach opiekę nad dzieckiem przejmuje lekarz.

Czy Twoje działanie było poprawne? Niestety nie...

W przypadku osób nieprzytomnych - zarówno dorosłych jak i dzieci schemat postępowania został bardzo jasno określony przez specjalistów. Działanie obejmuje zawsze szybkie wezwanie pogotowia, kontrolę oddechu i ułożenie w pozycji bocznej jeśli oddech jest zachowany. Jak widzisz zapomniałeś o kontroli oddechu. Ocena wyglądu dizecka to za mało, żeby mieć pewność, a w przypadku barku oddechu liczy się każda sekunda. W dodatku czekając na przyjazd karetki również zabrakło kontroli oddechu. To zaniedbanie mogło doprowadzić do tragedii...

Zwróć uwagę, że...:
Ułożyłeś dziecko we właściwej pozycji.
oraz
Uspokoiłes matkę, co pomoże jej lepiej wyjaśnić lekarzowi okoliczności wypadku.

Niektóre elementy procedur stosowanych w pierwszej pomocy są tak ważne, że absolutnie nic nie tłumaczy ich pominięcia. Ten błąd popełniłeś na szczęście tylko "wirtualnie". Jeżeli nie jesteś przekonany czy to aż taki duży błąd - koniecznie przeczytaj TEN WPIS

Właściwe postępowanie z dzieckiem nieprzytomnym jest kluczowe dla jego życia. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w bardziej złożonym ćwiczeniu - znajdziesz je pod poniższym linkiem. Hasło do ćwiczenia brzmi "spokojnie".
Dziecko nieprzytomne - ćwiczenie interaktywne


Pamiętaj, że ćwiczenia prezentowane w serwisie wwww.SkutecznaPierwszaPomoc.pl, stanowią tylko pomoc w nauce pierwszej pomocy i są przeznaczone dla osób, które posiadają podstawową wiedzę. Informacje tu podane nie są materiałami szkoleniowymi. Stanowią jedynie prezentację sposobów na jakie można wykorzystać widzę z pierwszej pomocy w codziennych sytuacjach.