Dokładnie przepytujesz mamę dziewczynki.

Po kilkuminutowej rozmowie udało ci się ustalić bardzo dużo. Wiesz, że dziecko na nic nie choruje, ale zanim mama położyła je spać, dziewczynka skarżyła się na ból brzucha. Kiedy zadzwoniłeś na pogotowie mogłeś bardzo precyzyjnie odpowiedzieć na pytania dyspozytora, który oczywiście natychmiast wysłał karetkę pogotowia. Poprosił również o skontrolowanie oddechu (na szczęście jest!) oraz ułożenie dziewczynki na boku. Po 15 minutach nerwowego wyczekiwania opiekę nad dzieckiem przejął lekarz.

Czy Twoje działanie było poprawne? Niestety nie...

W przypadku osób nieprzytomnych - zarówno dorosłych jak i dzieci schemat postępowania został bardzo jasno określony przez specjalistów. Działanie obejmuje zawsze szybkie wezwanie pogotowia, kontrolę oddechu i ułożenie w pozycji bocznej jeśli oddech jest zachowany. Twoje działanie opóźniło ułożenie we właściwej pozycji o kilka minut. Bardzo szczęśliwie złożyło się, że oddech cały czas był zachowany i ten błąd nie miał żadnych konsekwencji. Jeżeli jednak drogi oddechowe dziecka byłyby zablokowane, to te kilka minut zwłoki mogłyby doprowadzić do tragedii...

Zwróć uwagę, że...:
Dokładnie wypytałeś mamę o okoliczności zdarzenia - to ważne.

Czekając na przyjazd pogotowia najlepiej skupić się na regularnej kontroli oddechu oraz na rozmowie z matką. To jest właśnie najlepszy moment, żeby ją uspokoić i dowiedzieć się jak najwięcej o okolicznościach wypadku. Kiedy już przyjedzie lekarz, bedzie ona mogła podac więcej faktów, które w międzyczasie sobie przypomniała.

Właściwe postępowanie z dzieckiem nieprzytomnym jest kluczowe dla jego życia. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w bardziej złożonym ćwiczeniu - znajdziesz je pod poniższym linkiem. Hasło do ćwiczenia brzmi "spokojnie".
Dziecko nieprzytomne - ćwiczenie interaktywne


Pamiętaj, że ćwiczenia prezentowane w serwisie wwww.SkutecznaPierwszaPomoc.pl, stanowią tylko pomoc w nauce pierwszej pomocy i są przeznaczone dla osób, które posiadają podstawową wiedzę. Informacje tu podane nie są materiałami szkoleniowymi. Stanowią jedynie prezentację sposobów na jakie można wykorzystać widzę z pierwszej pomocy w codziennych sytuacjach.