Prosisz o wezwanie pogotowia i kontrolujesz oddech.

Jeszcze w drodze do drugiego mieszkania pytasz "Czy wezwała Pani pogotowie?". Ponieważ odpowiedź brzmi "Nie", instruujesz spokojnie żeby:
- zadzwonić pod 999
- podać dokładnie swoje dane, imię nazwisko i adres
- opowiedzieć dokładnie, co się dzieje z dzieckiem oraz co było wcześniej (np. dziecko coś zjadło, uderzyło się, skarżyło sie na coś itp.)

Na miejscu, możesz skupić się na ocenie stanu dziewczynki, podczas gdy matka dzwoni na pogotowie. Okazuje się, że dziecko (na szczęście) oddycha. Układasz je w pozycji bocznej i regularnie kontrolujesz oddech. Po zakończonej rozmowie telefonicznej prosisz sąsiadkę, żeby trzymała dziecko za rękę i uspokajasz ją tłumacząc, że jego stan jest pod kontrolą. Po 15 minutach przyjeżdża pogotowie i opiekę przejmuje lekarz.

Czy Twoje działanie było poprawne? Stanowczo tak!

To bardzo profesjonalne działanie. Jak widzisz mama dziewczynki była wyraźnie zagubiona w tej sytuacji. Wydając jasne polecenia udało ci się opanować sytuację, a dzięki wspólnemu działaniu masz pewność, że pomoc dotrze tak szybko jak to możliwe.

Zwróć uwagę, że...:
1. Skontrolowałeś oddech co jest w tej sytuacji pierwszą NAJWAŻNIEJSZĄ czynnością.
2. Ułożyłeś dziecko we właściwej pozycji gwarantującej utrzymanie oddechu (bardzo ważne!!!).
3. Regularnie kontrolowałeś oddech, aż do przyjazdu pogotowia.
4. Skupiłeś się też na uspokajaniu matki dziecka.
5. Poprosiłeś o pomoc dostępne osoby (mama dziewczynki) dzięki czemu mogłeś skupić się na najważniejszych działaniach.

Gratulacje !!!

Właściwe postępowanie z dzieckiem nieprzytomnym jest kluczowe dla jego życia. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w bardziej złożonym ćwiczeniu - znajdziesz je pod poniższym linkiem. Hasło do ćwiczenia brzmi "spokojnie".
Dziecko nieprzytomne - ćwiczenie interaktywne


Pamiętaj, że ćwiczenia prezentowane w serwisie wwww.SkutecznaPierwszaPomoc.pl, stanowią tylko pomoc w nauce pierwszej pomocy i są przeznaczone dla osób, które posiadają podstawową wiedzę. Informacje tu podane nie są materiałami szkoleniowymi. Stanowią jedynie prezentację sposobów na jakie można wykorzystać widzę z pierwszej pomocy w codziennych sytuacjach.