Naucz malucha pierwszej pomocy

Kilka lat temu spotkałem się z zażartą dyskusją na temat oferty jednej z firm dotyczącej zajęć z pierwszej pomocy dla przedszkolaków. Ktoś w niewybrednych słowach komentował, co trzeba mieć zamiast mózgu, żeby zrzucać na małe dzieci odpowiedzialność za ludzkie życie. A jakie były motywy firmy? Oczywiście zarobek kosztem dzieci…

Myślę, że od tego czasu wiele się zmieniło. Pojawia się wiele inicjatyw skierowanych właśnie do najmłodszych dzieci i rodzice również zaczynają rozumieć jak ważne jest by ich dziecko wiedziało jak zachować w krytycznej sytuacji, jak udzielić pierwszej pomocy.

O tym jakie umiejętności z pierwszej pomocy powinno znać każde dziecko (a także dorosły) przeczytasz w artykule: A Twoje dziecko zna pierwszą pomoc?

Pierwsza pomoc dla dzieci oczywiście różni się od procedur, których uczymy dorosłych z kilku powodów:

  1. Czasami wiemy, że dziecko jest zbyt małe żeby prawidłowo wykonać daną czynność ale chcemy, żeby zapamiętało sposób postępowania – to ułatwi dalszą naukę w przyszłości!
  2.  Czasami ważne jest zawczasu zwrócić uwagę dziecka na zagrożenia i nauczyć czego NIE robić, żeby nie narazić się na niebezpieczeństwo.
  3. Czasami sposób działania jest tak prosty, że nawet dziecko może sobie poradzić – a dzieci uczą się znacznie szybciej i chętniej niż dorośli – wykorzystaj to!
  4. Nigdy nie myśl, że zrzucasz na dziecko odpowiedzialność za czyjeś życie – nie mamy wpływu na to kiedy zdarzy się wypadek – twoje dziecko może być akurat jedyną osobą, która może udzielić pierwszej pomocy lub wezwać pomoc. A co jeśli wypadek przydarzy się tobie?

Opisałem 8 najważniejszych umiejętności z pierwszej pomocy, które powinien znać nawet przedszkolak – zapraszam do lektury artykułu: A Twoje dziecko zna pierwszą pomoc?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*