[N] jak Nieprzytomny

Jeden z najgroźniejszych przypadków z jakimi możesz się spotkać podczas udzielania pierwszej pomocy to poszkodowany nieprzytomny. Na szczęście jest to też sytuacja stosunkowo łatwa do opanowania nawet przez niewprawionego ratownika. W tym artykule przedstawię dokładnie jakie zagrożenia wynikają z faktu, że ktoś stracił przytomność i jakie działania trzeba podjąć aby ochronić życie poszkodowanego. Na początek jednak proponuję odpowiedzieć na pytanie „Co to znaczy, że ktoś jest nieprzytomny?”.

N jak Nieprzytomny

Przytomność można stracić z wielu powodów. Czasami na skutek urazów – np. uderzenia w głowę, albo z powodu krytycznego stanu zdrowia – np. dużego ubytku krwi. Ponadto wiele chorób może doprowadzić do utraty przytomności. Dla poszkodowanego oznacza to prawie całkowite „wyłączenie” mózgu. Pozostają aktywne tylko podstawowe funkcje – takie jak np. oddychanie czy bicie serca. 

Osoba nieprzytomna

  • nie reaguje na głos
  • nie reaguje na dotyk
  • nie reaguje na ból
  • ma „wyłączone” wszystkie mięśnie – mówi się, że są „wiotkie

Z tego powodu nie może zareagować na różne niebezpieczeństwa zewnętrzne. Wyobraź sobie, że śpisz. Jeżeli w domu wybuchnie pożar może cię obudzić odgłos alarmu przeciwpożarowego lub wysoka temperatura. Osoba nieprzytomna nie zareaguje i nie będzie w stanie uciec od śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Największe jednak zagrożenie jest spowodowane wiotkością mięśni. Ponieważ nie działają również mięśnie utrzymujące język we właściwej pozycji, to u poszkodowanego leżącego na plecach zapada się on blokując drogi oddechowe. To wystarczy, żeby odciąć zupełnie dopływ tlenu do mózgu i po ok 5 minutach spowodować śmierć. Na szczęście w pierwszej pomocy mamy na to proste sposoby – przeczytasz o nich niżej.

Jak sprawdzić czy człowiek jest nieprzytomny?

Jak pewnie się domyślasz wymyślono prostą metodę oceny przytomności, tak żeby nawet podstawowo przeszkolona osoba bez trudu poradziła sobie z tym zadaniem.

1. Podejdź do poszkodowanego na wyciągnięcie ręki, ściśnij mocno za ramię i delikatnie potrząśnij – skontrolujesz reakcję na dotyk.
2. Głośno powiedz coś do poszkodowanego np.: „Czy Pan mnie słyszy?, albo „Proszę otworzyć oczy.” – skontrolujesz reakcję na głos

Jeżeli nie zauważysz żadnej reakcji, możesz uznać człowieka za nieprzytomnego. Oznacza to, że jego życie jest zagrożone i musisz koniecznie podjąć dalsze działania (kontrola oddechu, ułożenie we właściwej pozycji).

Jeżeli poszkodowany zareaguje – odezwie się, poruszy, otworzy oczy lub nawet tylko wykrzywi twarz oznacza to, że jego stan jest znacznie mniej poważny.

Zapamiętaj!

Życie poszkodowanego nieprzytomnego jest zagrożone.
Szczególnie niebezpieczna jest dla niego pozycja na plecach.
Ułożenie w pozycji bocznej (bezpiecznej) jest bardzo prostą czynnością BEZPOŚREDNIO ratującą życie.

Jeżeli jeszcze nie wiesz, co to jest pozycja boczna i jak ją wykonać – przeczytaj o tym w poniższym artykule:

POZYCJA BOCZNA – jak ją prawidłowo wykonać?

 Kompletny schemat postępowania z osobą nieprzytomną wygląda następująco:

  1. Skontroluj przytomność (reakcja na głos i dotyk)
  2. Jeżeli nieprzytomny – skontroluj oddech (artykuł na ten temat TUTAJ )
  3. Jeżeli oddycha – ułóż w pozycji bocznej
  4. Chroń przed utratą ciepła – najlepiej okryj folią ratunkową (folią NRC)
  5. Wezwij pogotowie ratunkowe
  6. Kontroluj oddech przynajmniej raz na minutę

Pijany do nieprzytomności…

Teraz zagadka dla Ciebie.

Wyobraź sobie, że gdzieś w parku, w krzakach leży pijany do nieprzytomności mężczyzna. Dla spokoju własnego sumienia, mimo, że z daleka czujesz alkohol – podchodzisz i kontrolujesz jego czynności życiowe, tak jak podano w schemacie powyżej. Okazuje się, że mężczyzna nie wykazuje kompletnie żadnej reakcji na głos i dotyk. Zgodnie z zasadami opisanymi w tym artykule – traktujesz go jako nieprzytomnego – układasz w pozycji bocznej i wzywasz pogotowie. Lekarz potwierdza, że  mężczyzna jest bardzo mocno pijany, ale jego organizm funkcjonuje normalnie i nie ma żadnego bezpośredniego zagrożenia życia.

Zastanów się teraz czy to działanie miało sens. Czy wzywanie pogotowia do pijanego jest w ogóle konieczne? Czy ten prosty system kontroli przytomności – reakcja na głos i dotyk, sprawdza się w takiej sytuacji?

Teraz wyobraź sobie, że mężczyzna, który leży w krzakach poza tym, że jest pijany, jest też chory na cukrzycę. Ponieważ głównie pił, za to mało jadł – poziom cukru w jego organizmie obniżył się do niebezpiecznego poziomu, co spowodowało utratę przytomności. Nie wykazuje żadnej reakcji na głos i dotyk.

Czy pochylając się nad tymi ludźmi gdzieś w parku – potrafisz odróżnić jedną sytuację od drugiej???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*