Tabletka przeciwbólowa – czy bezpieczna?

lekarstwaOgólna i ważna zasada w pierwszej pomocy całkowicie zakazuje podawania leków – nawet tych dostępnych bez recepty. Życie stawia nas jednak często w sytuacjach gdzie podanie tabletki wydaje się oczywiste jako najlepsza i najskuteczniejsza forma pomocy. Zresztą firmy farmaceutyczne opracowują lekarstwa po to, by je stosować, a fakt, że można je kupić bez recepty oznacza, że są bezpieczne i można ich używać bez wcześniejszego badania lekarskiego.

Czy aby na pewno tak jest?

Poniżej znajdziesz dwie przykładowe sytuacje, które wymagają podjęcia decyzji o tym, czy podawać lek czy nie. Zachęcam cię do przeczytania najpierw wpisu p.t. [L] jak Leki, w którym opisuję zasady postępowania w podobnych sytuacjach. Ten krótki tekst pomoże ci skutecznie ocenić sytuacje i odpowiedzieć na tytułowe pytanie – czy tabletka przeciwbólowa może być niebezpieczna?

Przykład 1 – tabletka przeciwbólowa

Jest wieczór. Właśnie masz zamiar wracać autobusem do domu. Na przystanku autobusowym, poza tobą jest jeszcze jedna osoba – straszy mężczyzna. Wyraźnie coś mu dolega. Siedzi skulony, trzyma się za głowę, drżą mu ręce, na twarzy widać grymas bólu. Bierzesz głęboki oddech i decydujesz się zapytać:
– Przepraszam Pana, czy wszystko w porządku? Potrzebuje Pan pomocy?
– Nic mi nie jest – odpowiada – tylko bardzo boli mnie głowa. Potrzebuję tabletki od bólu głowy.
Sprawdzasz w torebce i okazuje się, że masz kilka tabletek kupionych w aptece bez recepty. Podanie leku praktycznie nic nie kosztuje a z pewnością może zmniejszyć cierpienie mężczyzny. Jak postąpić? Wybierz jedną z poniższych odpowiedzi i sprawdź jaki jest dalszy ciąg tej historii.

Jesteś zadowolony ze swojego wyboru? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu – czy łatwo było podjąć decyzję? Czy zgadzasz się z moim komentarzem do twojej decyzji? Teraz sprawdź się w innej sytuacji.

Przykład 2 – pechowa wycieczka w góry

Wraz z grupą bliskich przyjaciół wybierasz się w góry. Niestety jeden z kolegów ześlizguje się z kamienistego zbocza i boleśnie uderza się w nogę. Po krótkim zamieszaniu udaje się w końcu uspokoić nieco nerwy i ocenić sytuację. Nie wygląda na to żeby noga była złamana – jej kształt jest normalny, nie widać żadnych krwiaków. Nie ma też żadnych ran – poza nic nie znaczącymi otarciami. Kolega daje rade stanąć na nodze, a nawet iść delikatnie utykając ale skarży się na bardzo silny ból. Nie ma możliwości wezwania lekarza – w grę wchodzi prośba o pomoc do GOPR (trzeba będzie czekać kilkadziesiąt minut) lub udanie się do najbliższego schroniska (1,5 h) skąd można już próbować „złapać” transport do miasta. Kolega wie, że na wyposażeniu waszej apteczki jest silny lek przeciwbólowy, przepisany kiedyś przez lekarza po wyrwaniu zęba. Nie jest przeterminowany i jest bardzo skuteczny. Z pewnością ułatwiłby dojście do schroniska lub ulżył w czasie czekania na przybycie ratowników GOPR.

Ponownie proszę cię o podjęcie decyzji i sprawdzenie jak może potoczyć się dalej ta historia.

Jak wyszło tym razem? Sytuacja była łatwiejsza?

Jeżeli spodobał ci się taki trening podejmowania decyzji – kliknij „Lubię to” i zostaw jakiś komentarz.

One comment on “Tabletka przeciwbólowa – czy bezpieczna?
  1. Tomek pisze:

    Bardzo ciekawe sytuacje, myślę, że wielu z nas bez zapoznania się z Twoimi wpisami na temat podawania leków, pod wpływem stresu wynikającego z ‚sytuacji zagrożenia’ i chęci ulżenia w bólu bez zastanowienia podałoby leki. Warto jednak na moment wstrzymać się z decyzją, przeanalizować sytuację jeszcze raz i wypytać poszkodowanego co tak naprawdę się stało.
    Myślę, że te dwa przykłady to pozycja obowiązkowa na kursach pierwszej pomocy, w trakcie omawiania tematu podawania leków!

1 Pingi/Trackbacki dla "Tabletka przeciwbólowa – czy bezpieczna?"
  1. […] Przygotowałem dla Ciebie osobny artykuł z opisem dwóch różnych „podchwytliwych” sytuacji. Jeżeli masz 5 minut czasu i chcesz sprawdzić swoją wiedzę oraz intuicję – Kliknij TUTAJ i oceń jak postąpiłbyś na miejscu ratownika. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Top