[L] jak Leki

Zasada, o której wie bardzo mało laików i o której zapomina wiele osób przeszkolonych z pierwszej pomocy to praktycznie całkowity zakaz używania leków w pierwszej pomocy. Poza nielicznymi wyjątkami nie ma potrzeby stosowania leków w sytuacjach zagrażających życiu (oczywiście w ramach pierwszej pomocy). Z kolei kiedy życie ludzkie nie jest zagrożone – zbyt pochopne podanie leku może czasem pogorszyć sytuację. Najbardziej może zaskakiwać fakt, że pod pojęciem „leku” rozumiemy również substancje, które można kupić bez recepty (np. środki przeciwbólowe).

[L] Leki

Wspomniałem, że w wyjątkowych sytuacjach można używać leków w pierwszej pomocy. Zawsze dotyczy to leków osoby poszkodowanej (często chorej) – nigdy natomiast nie podajemy niczego własnego. Z tego powodu wyposażenie apteczki pierwszej pomocy absolutnie nie obejmuje żadnych lekarstw.

Opowiem teraz dlaczego i jak używać leków oraz dlaczego nawet „niegroźne” leki, wydawane bez recepty nie mogą być podawane podczas udzielania pierwszej pomocy. Na koniec przytoczę kilka przykładów z życia wziętych, które mam nadzieję, pomogą Ci zrozumieć lepiej jak dostosować te wszystkie wytyczne do realnych sytuacji.

Podawanie leków osobom chorym

Zdarza się, że osoby chore mają przy sobie lub w domu lekarstwa, przepisane przez lekarza na wypadek nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Właściwie nadal obowiązuje zasada, żeby nie podawać żadnych lekarstw – w tych przypadkach zalecana jest „pomoc w zażyciu leków przepisanych przez lekarza„. Jeszcze raz podkreślam – pomagamy poszkodowanemu zażyć jego własne leki – absolutnie nie podajemy nic innego. Poszkodowany może być zdenerwowany lub nie myśleć jasno na skutek stresu lub stanu zdrowia – pomoc ratownika może być niezbędna żeby skutecznie przyjął lek. Żeby prawidłowo ocenić sytuację zawsze należy zadać pytanie „Czy zażywa Pan/Pani jakieś leki?”, a jeżeli tak to od razu dopytać „Czy przyjął Pan/Pani dzisiejszą dawkę?”.

Choroby, które mogą wymagać udzielenia pierwszej pomocy i podania leków to np.:

 • osoby chore na cukrzycę (insulina, pomoc w podaniu zastrzyku)
 • osoby z chorobami serca (leki na serce – np. nitrogliceryna)
 • osoby uczulone np. na jad pszczół (adrenalina)
 • osoby chore na astmę (inhalator)

Dlaczego nie mogę tego podać? – przecież to tylko tabletka przeciwbólowa.

Najczęściej „korci” nas by podać tabletkę przeciwbólową, żeby jakoś ulżyć cierpieniom poszkodowanego. Jest mnóstwo powodów dla których nie warto tego robić:

 • lek i tak nie zdąży zadziałać przed przyjazdem lekarza
 • jeśli lek zacznie działać – lekarz oceniający stan poszkodowanego będzie mieć utrudnione zadanie
 • niektóre osoby mogą być uczulone na substancje zawarte w leku (nawet jeśli są to leki sprzedawane bez recepty)
 • lekarz podając leki ratujące życie będzie musiał wziąć pod uwagę ewentualne interakcje z lekarstwami podanymi przez ratownika – czyli znowu będzie miał utrudnione działanie
 • jeżeli będzie konieczne natychmiastowe operowanie poszkodowanego – obecność we krwi niektórych leków może powodować komplikacje lub dodatkowe zagrożenia

Moje dziecko skarży się na ból brzucha – jak mam udzielić pierwszej pomocy nie podając leku?

W życiu możesz spotkać się z bardzo różnymi sytuacjami, w których każdy „normalny” człowiek, po prostu sięgnąłby do domowej apteczki i podał odpowiedni lek. Np.:

 • moja córeczka skarży się na ból brzucha – podaję „nospę”
 • żonę boli ząb – podaję tabletkę przeciwbólową
 • koledze głowa pęka po sobotniej imprezie – znowu tabletka przeciwbólowa

Powyższe życiowe sytuacje mają kilka cech wspólnych oraz, przede wszystkim, w tych przypadkach działania ratownika raczej nie mogą być określone jako „udzielania pierwszej pomocy”. Zastanów się nad punktami wypisanymi poniżej:

1. Nie miał miejsce żaden wypadek, nie podejrzewamy urazów i nie mamy zamiaru wzywać pogotowia lub udawać się do lekarza (w każdym razie nie od razy – ewentualnie później jeśli dolegliwości nie miną).

2. Podaję lek osobie dorosłej lub dziecku którego jestem prawnym opiekunem.

3. Znam osobę „poszkodowaną” więc wiem o ewentualnych chorobach czy uczuleniach. Jeżeli nie jestem pewny mogę spytać.

Przygotowałem dla Ciebie osobny artykuł z opisem dwóch różnych „podchwytliwych” sytuacji. Jeżeli masz 5 minut czasu i chcesz sprawdzić swoją wiedzę oraz intuicję – Kliknij TUTAJ i oceń jak postąpiłbyś na miejscu ratownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*