[G] jak Głowa

Z punktu widzenia pierwszej pomocy najważniejsza część ciała człowieka to głowa. Tak naprawdę chcemy przede wszystkim chronić mózg i gwarantować, że będzie do niego dostarczany tlen – jednak wszystkie najważniejsze działania dotyczą głowy. W tym nietypowym wpisie zbieram w jednym miejscu i przypominam sposoby postępowania dotyczące różnych wypadków, urazów i sytuacji, które w jakikolwiek sposób dotyczą głowy. Sprawdź czy już znasz wszystkie z opisanych poniżej reguł.

[G] Głowa

1. Udrażnianie
Zawsze kiedy chcemy sprawdzić czy nieprzytomny człowiek oddycha – musimy odchylić głowę do tyłu. Pamiętaj, że ma to być maksymalne możliwe odchylenie jakie możesz uzyskać bez używania siły – jeżeli poczujesz opór oznacza to, że odchylenie jest maksymalne. Także z powodu drożności jest absolutny zakaz podkładania czegokolwiek pod głowę nieprzytomnego poszkodowanego.

2. Wstrząśnienie mózgu
Nawet po niezbyt poważnie wyglądających uderzeniach w głowę, minimum pierwszopomocowe to zapytać poszkodowanego czy pamięta, co się stało. Utrata pamięci krótkotrwałej wskazuje na wstrząsnienie mózgu i konieczna jest konsultacja z lekarzem.

3. Stabilizacja
Za każdym razem kiedy poruszasz lub przenosisz poszkodowanego chroń głowę przed poruszeniem na tyle, na ile to możliwe. Zapobiegnie to pogłebieniu ewentualnego urazu kręgosłupa. Jeżeli poszkodowany jest przytomny, a doszło do poważnego wypadku – poproś go, by jak najmniej poruszał głową.

4. Krwotok z uszu lub nosa
Upadki z wysokości oraz wypadki komunikacyjne często wiążą się z urazem zwanym „złamaniem podstawy czaszki”. Jednym z objawów może być krew wydobywająca się z uszu lub z nosa. Jeżeli poza krwią wydobywa się jeszcze gęstsza, biało-przeźroczysta substancja (płyn rdzeniowo mózgowy) nie tamuj krwotoku opatrunkiem uciskowym lecz zrób opatrunek chłonący. Zapobiegnie on gromadzeniu się krwi wewnątrz czaszki i uciskowi na mózg.

5. Opatrywanie głowy
Duże rany na głowie są trudne do opatrzenia ponieważ bez wprawy, trudno tak założyć bandaż, żeby nie spadał. Na szczęście krwawienia tej części ciała nie są groźne dla życia – po prostu brak tu dużych naczyń krwionośnych. Do wykonania opatrunku użyj elastycznego bandaża rękawowego – np. Codofixu.

6. Porażenie słoneczne
Paradowanie w upalny dzień bez osłoniętej głowy może grozić jej przegrzaniem. W razie wystąpienia niepokojących objawów takich jak silny ból, zawroty głowy, nudności, należy przede wszystkim schronić się przed słońcem i chłodzić przy pomocy mokrych okładów. Najlepiej jednak zawsze mieć na głowie czapkę lub kapelusz.

7. Wylew
U starszych osób zdarzają się pęknięcia naczyń krwionośnych w mózgu, co prowadzi do uszkodzeń tkanki mózgowej z powodu ucisku gromadzącej się krwi. Z tego powodu w przypadku nagłego omdlenia osoby starszej (> 70 lat)  zaleca się zrezygnować z unoszenia nóg do góry. W ten sposób chronimy mózg przed dodatkowym napływem krwi. Należy natomiast wezwać pogotowie ratunkowe.

8. Ratowanie z głową
Twoja głowa pozostaje też najważniejszym i najskuteczniejszym narzędziem ratowniczym, w dodatku dostępnym zawsze, bez względu na to, czy masz apteczkę czy też nie. Fakt, że doczytałeś do tego miejsca oznacza, że wiesz jak ważne jest posiadanie wiedzy, przydatnej w czasie wypadku. Dziękuję Ci w imieniu tych, którym pomożesz w przyszłości.  Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy (w każdym razie większość przeszkolonych osób nie wie) z tego, jak wielką różnicę w niektórych wypadkach stanowi znajomość kilku podstawowych zasad. Często jest to właśnie różnica między życiem i śmiercią. Zapewniam Cię, że przeczytanie wszystkich wpisów z cyklu „Alfabet pierwszej pomocy” da Ci wiedzę jakiej nie posiada 90% społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*