[F] jak Folia termiczna (ratunkowa)

W każdej, nawet najmniejszej apteczce powinna znaleźć się przynajmniej jedna paczka folii ratunkowej. To moim zdaniem jeden z absolutnie najważniejszych elementów wyposażenia. Niestety bardzo niewiele osób wie jak i kiedy używać folii, oraz dlaczego jest to ważne dla ratowania życia. W tym wpisie postaram się krótko wytłumaczyć dlaczego niektórzy producenci nazywają ją „folią życia”, a na koniec zaprezentuję jej kilka nietypowych zastosowań. Jestem pewny, że po przeczytaniu całości zdecydujesz się uzupełnić wyposażenie swojej apteczki.
Na wstępie chciałem jeszcze podkreślić, że ta wiedza – mimo iż podstawowa, naprawdę jest znana i używana przez nielicznych. Dlatego jeśli zaczniesz ją stosować – będziesz w gronie osób najskuteczniej udzielających pierwszej pomocy.

[F] Folia ratunkowa

Folia ma pomóc w realizacji bardzo ważnego zadania w pierwszej pomocy – zapewnieniu „komfortu termicznego”. Szczególnie w przypadku poważnych wypadków, obrażeń wewnętrznych, dużych ubytków krwi (wstrząsu), czy poszkodowanych nieprzytomnych – dodatkowym i poważnym  zagrożeniem dla osoby ratowanej jest wychłodzenie organizmu. Temperatura ciała człowieka to oko 36,6 stopni Celsjusza, więc nasz organizm cały czas zużywa energię, żeby taką temperaturę utrzymać. W przypadku zaburzenia funkcji organizmu, np. z powodu ubytku krwi – może to być niemożliwe. Zauważ, że prawie zawsze dojdzie do stopniowego wychładzania. Nawet jeżeli w ciepły dzień chodzisz w krótkim rękawku, bo temperatura na zewnątrz wynosi 20 stopni – to wciąż jest to znacznie mniej niż 36. Jeżeli stracisz przytomność, taka temperatura na zewnątrz może już być zbyt niska, żebyś mógł bezpiecznie czekać dłuższy czas na pomoc.

Wszyscy poszkodowani, którzy znajdują się na zewnątrz w czasie złej pogody (deszcz, niskie temperatury) – potrzebują ochrony od chłodu. Oczywiście możesz użyć koca, własnego ubrania itp. jednak najwygodniej mieć pod ręką folię ratunkową. Jest ona cienka i lekka, więc zajmuje mało miejsca, a po rozwinięciu pozwala owinąć człowieka od stóp aż po szyję.

Co kupić?

W aptekach można znaleźć folie srebrne lub dwustronne srebrno-złote. Stanowczo zalecam używanie tych drugich. Złota powłoka folii pochłania promieniowanie cieplne z otoczenia dodatkowo dogrzewając poszkodowanego.

Jak używać?

Zapamiętaj, że folia działa najlepiej kiedy poszkodowany jest nią szczelnie owinięty. Zatrzymuje powietrze wokół ciała, chroni przed wiatrem oraz deszczem. Dodatkowo złota strona „chwyta” ciepło. Bądź jednak ostrożny, jeżeli poszkodowany leży w pełnym słońcu. Jeżeli nie jest to zima – prawdopodobnie lepiej użyć srebrnej strony, żeby nie dogrzać rannego za bardzo.

Pamiętaj, że osoba nieprzytomna, nie poskarży się, że jest jej zimno. To TY musisz pamiętać, żeby ją zabezpieczyć.

Mając do dyspozycji folię – możesz to zrobić łatwiej niż przy pomocy koca, no i nie musisz używać własnego ubrania. Nie ryzykujesz, że się zniszczy ani nie musisz poświęcać się i marznąć.

Pamiętaj

1) Folię stosuj u wszystkich poważnie rannych (zwłaszcza nieprzytomnych) i u tych, którzy skarżą się, że jest im zimno.
2) Okryj poszkodowanego folią zaraz po wykonaniu czynności doraźnych takich jak kontrola oddechu, ułożenie w pozycji bocznej i tamowanie krwotoków.
3) Stosuj złotą stronę na zewnątrz chyba, że dzień jest bardzo ciepły lub poszkodowany leży w pełnym słońcu.
4) Szczelnie owiń całego poszkodowanego, zawijając folię jak tylko głęboko się uda „pod spód” – zapobiegnie to zrywaniu folii przez wiatr i wydmuchiwaniu ciepłego powietrza.
5) Zwróć uwagę na opatrunki, które zakrywasz folią – upewnij się, że krwotoki są skutecznie zahamowane, jeżeli trzeba – kontroluj je.

[FM_form id=”5″]
Folia ratunkowa to najważniejsze narzędzie do pomagania ofiarom poważnych wypadków – zachęcam cię, żebyś w apteczce samochodowej miał przynajmniej 4-5 sztuk. W wypadkach komunikacyjnych często jest więcej niż 1-2 osoby poszkodowane.

Koniecznie miej przy sobie przynajmniej 1 opakowanie folii w czasie wycieczek w góry i ogólnie wszelkie odludzia. Jeżeli idziesz z większą grupą warto tak się zorganizować, żeby kilka osób miało po kilka opakowań.

Nawet jeżeli nie dojdzie do wypadku folia ratunkowa może mieć inne przydatne zastosowania:

  • jeżeli zgubisz się w lesie, folia pozwoli ci przetrwać noc i nie wyziębić się za bardzo;
  • w razie deszczu pamiętaj, że folia jest nieprzemakalna – możesz się nią owinąć lub wykorzystać jako „dach” dla kilku osób;
  • folia skutecznie odbija światło dzięki czemu zarówno ranna osoba jak i zagubiony turysta będą łatwiej widoczni dla ratowników w dzień i w nocy.
0 comments on “[F] jak Folia termiczna (ratunkowa)
1 Pingi/Trackbacki dla "[F] jak Folia termiczna (ratunkowa)"
  1. […] ważne jest zapewnienie poszkodowanemu ciepła, pisałem już w artykule dotyczącym zastosowań Folii Ratunkowej. „Hipotermia” oznacza niebezpieczne wychłodzenie organizmu i oczywiście może być to […]