[E] jak Ewakuacja

W przypadku wielu urazów i zdarzeń zaleca sie, by jak najmniej poruszać poszkodowanym a najlepiej wcale go nie poruszać. Zwykle bez specjalistycznych badań nie wiadomo jakie dokładnie są obrażenia wewnętrzne i każdy ruch, poza tym, że powoduje ból, może również spowodować dodatkowe problemy lub pogłębić te istniejące. Czasami jednak poszkodowany znajduje się w niebezpieczeństwie i brak działań może spowodować nawet jego śmierć. Dlatego w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia trzeba poszkodowanego EWAKUOWAĆ bez względu na to, jaki jest jego stan. Równocześnie trzeba się maksymalnie postarać, by zmniejszyć szanse na pogłębienie urazów. Przeczytaj poniżej jak można to zrobić.

[E] Ewakuacja

Jako bezpośrednie zagrożenie życia można sobie wyobrazić np. przebywanie w płonącym budynku lub samochodzie, albo w pomieszczeniu gdzie wydziela się jakiś trujący gaz. Zwykle zagrożenie dotyczy też osoby udzielającej pierwszej pomocy.

Mimo, że ewakuacja jest najważniejsza i usprawiedliwia poruszenie i przenoszenie poszkodowanego wszelkimi dostępnymi środkami i tak zawsze trzeba to robić na tyle delikatnie, na ile to możliwe.

Wyobraź sobie następującą sytuację. Doszło do jakiegoś wybuchu, a mocno ranny i nieprzytomny poszkodowany leży w strefie, gdzie zagrażają mu dalsze wybuchy. W dodatku jest to mężczyzna ważący 150 kg. Bez względu na wszystko trzeba stamtąd uciekać i oczywiście, jeżeli to mozliwe – ewakuować mężczyznę. Jeżeli jesteś sam – możesz złapać go za ręce lub nogi i odciągnąć na bezpieczną odległość. Jeżeli jednak razem z Tobą jest 5 innych osób powyższa metoda ewakuacji byłaby zła. Ponieważ masz większe możliwości (więcej osób do pomocy) można tego człowieka przenieść w bezpieczniejszy sposób – przede wszystkim stabilizując odcinek szyjny kregosłupa (czyli trzymając głowę).

Jak widzisz to, co w pierwszym przypadku było działaniem poprawnym, w drugiej sytuacji jest już niezgodne z zasadami pierwszej pomocy i niepotrzebnie narażające poszkodowanego.

Zawsze stosuj się do poniższych zasad:

0) Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Poza zagrożeniami zewnętrznymi zwróć także uwagę na możliwość kontaktu z krwią poszkodowanego.

1) Ewakuować możesz tylko jeżeli występuje bezpośrednie zagrożenie życia i nie można czekać na przyjazd służb profesjonalnych. W każdym innym przypadku powinieneś poczekać na pogotowie lub straż pożarną.

2) Najczęściej będzie trzeba szybko zabrać poszkodowanego z zagrożonego miejsca. W takich sytuacjach czas ma najwyższy priorytet, ponieważ jeżeli się spóźnisz, nie tylko narażasz poszkodowanego, ale także siebie. Dlatego jeżeli masz do wyboru dwa sposoby ewakuacji – jeden wolny, a drugi szybki, ale mniej bezpieczny dla poszkodowanego – wybierz działanie szybsze. Np. ewakuuj go samodzielnie zamiast czekać 1 minutę na kogoś do pomocy. Ty musisz ocenić jakie jest zagrożenie, jak istotny jest czas i czy możesz sobie pozwolić na minutę opóźnienia bez narażania sie na niebezpieczeństwo. Pamiętaj jednak, żeby w razie wątpliwości zakładać, że ryzyko jest większe i działać szybciej.

3) Zawsze zakładaj możliwość uszkodzenia kręgosłupa i na tyle, na ile to możliwe stabilizuj głowę poszkodowanego. Jeżeli jest więcej osób do pomocy najlepiej jeśli jedna z nich cały czas trzyma głowę.

4) Jeżeli wiesz o jakichś obrażenich wewnętrznych – np. złamaniach – postaraj się jak najmniej poruszać uszkodzonymi częściami ciała. Np. jeżeli masz do czynienia ze złamaną nogą i są dostępne osoby do pomocy – oddeleguj dwie z nich, żeby w czasie transportu stabilizowały złamane miejsce.

5) Dobrze zastanów się gdzie zanieść poszkodowanego, żebyś za chwilę nie musiał uciekać z nim ponownie. Wybierz miejsce, które jest bezpieczne, o ile to możliwe – łatwo dostępne (także dla lekarzy) i możliwie blisko.

Przykład szczególnej ewakuacji

Wyobraź sobie wypadek, w którym pieszy jest potrącony przez samochód. Leży na trawniku, poza drogą, więc teren jest bezpieczny. Bardzo szybko orientujesz się, że poszkodowany nie oddycha i jest konieczna resuscytacja. Niestety człowiek ten leży na brzuchu, a w takiej pozycji oczywiście nie można prowadzić resuscytacji. Trzeba go bez względu na wszystko odwrócić.

Z punktu widzenia zasad – to jest ewakuacja – zobacz jak w tym przypadku stosuje się powyższe porady:

0) mimo, że nie ma ani chwili do stracenia musisz zadbać o własne bezpieczeństwo i ochronić ręce przed krwią – najlepiej za pomocą rękawiczek, ew. foliowych worków

1) oczywiście występuje zagrożenie życia – poszkodowany nie oddycha! za 4 minuty jego mózg zacznie umierać… nie ma czasu na czekanie

2) w tym przypadku czas jest szczególnie istotny – dlatego musiż użyć tego, co masz pod ręką, jesli nie ma świadków zdarzenia – działaj sam

3) jeżeli poszkodowany jest mały (np. dziecko) prawdopodobnie samodzielnie zdołasz go odwrócic na plecy, przytrzymując głowę; jeśli to niemożliwe – poproś kogos o pomoc; jeśli nikogo nie ma – odwracaj bez stabilizacji głowy

4) nie ma czasu przejmować się potencjalnymi obrażeniami – działaj, wykorzystując do pomocy wszystkie osoby, które są na miejscu żeby odwrócic jak najszybciej i jak najdelikatniej

5) w tej sytuacji wystarczy tylko odwrócić – nie trzeba tracic czasu na przenoszenie w dalsze miejsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*