Długopis ratujący życie dzieci

Jeżeli przyglądałeś się kiedyś jak zbudowany jest długopis z pewnością zauważyłeś, że na czubku zatyczki jest dość duży otwór. Chodzi dokładnie o tę część przedstawiona na poniższym zdjęciu. Podejrzewam jednak, że nie wiesz w jakim celu zaprojektowano zatyczkę dokładnie w ten sposób.

Otwór na końcu zatyczki długopisu Bic

Okazuje się, że bardzo wielu ludzi ma niezbyt higieniczny zwyczaj wkładania zatyczek do ust. W związku z  tym czasami zdarza się, że ten drobny element wpada do dróg oddechowych i może doprowadzić do zakrztuszenia czyli, mówiąc fachowo – do zablokowania dróg oddechowych. Sytuacja jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, które lubią wkładać do ust różne drobne przedmioty.

Zakrztuszenie – dzieci

Zakrztuszenie jest zresztą jednym z głównych przyczyn wypadków u dzieci, a małe rozmiary dziecka powodują, że nawet niewielkie przedmioty mogą całkowicie „odciąć” dopływ powietrza do płuc i nawet spowodować śmierć.

Firma Bic – producent długopisów, zdecydowała się na zastosowanie dość dużego otworu właśnie po to, żeby umożliwić przepływ powietrza w przypadku zakrztuszenia. To rozwiązanie stosuje się od 1991 roku i trudno oszacować ile osób dzięki temu uniknęło śmierci. Z informacji, do których udało mi się dotrzeć – Bic jako pierwszy zaczął stosować takie rozwiązanie, za nim podążyły kolejne firmy a obecnie jest to wymóg regulowany prawem.

Lego też wie o ryzyku zakrztuszenia dziecka w czasie zabawy

główka legoCiekawostka – dokładnie z takich samych powodów firma lego wyposażyła główki swoich ludzików w bardzo podobny otwór. Rozwiązanie to nie gwarantuje, że w przypadku zakrztuszenia drożność dróg oddechowych zostanie zachowana – wiele zależy od tego jak ułoży się element albo czy nie zostanie zatkany np. przez ślinę – niewątpliwie jednak szanse na to, że dziecko przeżyje są dzięki temu szczegółowi znacznie większe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*