[D] jak Drożność

Dziś krótko i praktycznie o najbardziej podstawowym zagadnieniu w pierwszej pomocy – drożności. To słowo może wydawać ci się niezrozumiałe, zwłaszcza, jeżeli dopiero zaczynasz naukę pierwszej pomocy – dlatego na początek krótka definicja.

Drożnością, a dokładnie „drożnością dróg oddechowych” nazywamy wolną DROGĘ dla powietrza. Chodzi o zapewnienie swobodnego przepływu powietrza od ust lub nosa aż do płuc poszkodowanego. Problem z wolną drogą może być spowodowany przez zapadający się język u osób nieprzytomnych. Właśnie dlatego ratownicy medyczni w przypadku poważnych wypadków jako jedną z pierwszych czynności wykonują udrożnienie przy pomocy specjalnej rurki wkładanej do ust poszkodowanego.

A co może zrobić przypadkowy przechodzień taki jak ty?

[D] Drożność

Jak możesz się domyślić jeżeli DROŻNOŚĆ nie jest zapewniona – człowiek jest w poważnych tarapatach. Powietrze nie dociera do płuc i w związku z tym do mózgu nie trafia tlen, który jest tam bardzo potrzebny. Po około 4 minutch bez tlenu mózg zaczyna umierać. Uszkodzenia mózgu są nieodwracalne – tzn. nie można ich wyleczyć.

Po pierwsze i najważnejsze musisz pamiętać, że nie ma czasu na czekanie na pogotowie dlatego musisz działać. Przeczytaj uważnie poniższą listę wskazówek – one są bardzo ważne i mogą uratować czyjeś życie:

  • jeżeli chcesz skontrolować oddech zwykle (nie licząc poważnych wypadków i podejrzenia urazu kręgosłupa) musisz zacząć od udrożnienia
  • możesz to łatwo zrobić w następujący sposób: 1) jedną ręke połóż na czole poszkodowanego, 2) drugą dłonią podeprzyj podbródek, 3) delikatnie odchyl głowę maksymalnie do tyłu równocześnie wyciągając żuchwę do góry
  • zawsze o ile to możliwe układaj poszkodowanego nieprzytomnego w pozycji bocznej, która gwarantuje drożność
  • jeżeli nie układasz poszkodowanego na boku MUSISZ podtrzymywać drożność cały czas utrzymując głowę odchyloną i wyciągniętą żuchwę – bez podtrzymywania głowa opadnie
  • masz tylko dwie powyższe możliwości – albo pozycja boczna (najlepsze rozwiązanie) albo przytrzymywanie głowy; oczywiście jeżeli prowadzisz resuscytację nie musisz martwić się drożnością w czasie gdy uciskasz klatke piersiową – poszkodowany wtedy nie oddycha
  • NIGDY nie można podkładać niczego pod głowę nieprzytomnego poszkodowanego – np. poduszki czy ubrania „żeby było mu wygodniej” – takie działanie zagraża jego życiu!!!
  • poszkodowany ułożony na boku – taki, którego głowy już nie podtrzymujesz – musi być w takiej pozycji, która zapewni drożność; dlatego kontrolując oddech już nie dotykaj czoła / żuchwy

Ofiary nieprzytomne, leżące na wznak będą najprawdopodobniej miały zablokowane drogi oddechowe przez zapadający się język (a więc brak drożności). Czasami, samo odchylenie głowy wystarczy, żeby oddech powrócił. Przeczytaj uważnie poniższe przykłady i zwróć uwagę na różnice. Wnioski mogą cię bardzo zaskoczyć.

A) Mieszkasz w centrum miasta, jesteś w domu ze swoją mamą. Słyszysz hałas w łazience, wchodzisz i widzisz, że twoja mama leży na plecach na posadzce – jest nieprzytomna. Szybko biegniesz do telefonu i wzywasz pogotowie. Minęły już 2 minuty od wypadku. Wracasz do łazienki i czekając na pogotowie, próbujesz ocucić mamę. Po 5 minutach karetka jest pod domem. Po następnej minucie lekarz wykonuje intubację czyli profesjonalne udrożnienie.

 

B)  Mieszkasz w oddalonej od centrum miasta wsi, jesteś w domu ze swoją mamą. Słyszysz hałas w łazience, wchodzisz i widzisz, że twoja mama leży na plecach na posadzce – jest nieprzytomna. Odwracasz ją w pozycję boczną by zagwarantować drożność. Ponieważ nie masz telefonu musisz wyjść do sąsiada, żeby wezwać pogotowie, ale najpierw szukasz w domu koca, żeby okryć mamę. Od wypadku mijają 3 minuty. Ubierasz się i wychodzisz do sąsiada, ale niestety nie ma go w domu. Zatrzymujesz jadący samochód i w końcu udaje Ci się wezwać pogotowie – po 10 minutach od wypadku. Pogotowie przyjeżdża po 20 minutach i lekarz rozpoczyna profesjonalne czynności ratunkowe.

Czas do wezwania pogotowia:
A: 2 minuty
B: 10 minut

Czas do podjęcia działań przez lekarza:
A: 7 minut
B: 30 minut

Czas kiedy poszkodowany nie oddycha:
A: 8 minut
B: 1 minuta 

Mogłoby się wydawać, że przypadek B jest beznadziejny jednak dlatego, że znasz podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy to właśnie w tej  pozornie gorszej sytuacji szanse na przeżycie poszkodowanego są ZNACZNIE większe. Pamiętaj o tym.

Więcej na temat zapewniania drożności możesz przeczytać w artykule „Jak zagwarantować oddech?” dostępnym pod TYM LINKIEM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*