Czad – zimowe zagrożenie

zatrucie czademCo roku, gdy zaczyna się sezon grzewczy, powraca zabójczy problem: zatrucie czadem (czyli zatrucie tlenkiem węgla). W mediach pojawiają się straszne i tragiczne historie ponieważ zatrucie bardzo często jest poważne w skutkach – w najgorszych przypadkach dochodzi do śmierci całych rodzin. Co roku organizowane są też kampanie informacyjne, mające na celu zapobieganie wypadkom. Zatrucie czadem jest łatwe do uniknięcia, o ile wiesz, jakie zachowania są ryzykowne – dlatego włączam się w akcję informacyjną. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje o sposobach zapobiegania wypadkom, oraz – oczywiście – szczegółowy opis postępowania ratunkowego. Od razu zachęcam do przekazania tych informacji znajomym – najlepiej poprzez kliknięcie „Lubię to”. Może w ten sposób razem pomożemy uniknąć nieszczęścia.

Zatrucie czadem – dlaczego jest groźne?

Jedną z właściwości tlenku węgla jest bardzo łatwe i szybkie wiązanie się z hemoglobiną. Normalnie, hemoglobina łączy się w płucach z tlenem z powietrza, który następnie transportuje do komórek. Jeżeli w płucach znajdzie się zbyt duża ilość czadu to większość czerwonych krwinek „zabierze” tlenek węgla zamiast tlenu i do komórek (zwłaszcza do mózgu) nie zostanie dostarczony ten ważny składnik. Można więc powiedzieć, że zatrucie czadem powoduje uduszenie ponieważ zabójcze konsekwencje spowodowane są właśnie brakiem tlenu.

W zależności od stężenia czadu, zatrucie może przebiegać gwałtownie lub łagodnie. Duże stężenia są niebezpieczne ponieważ powodują śmierć już po 30 minutach (w skrajnym przypadku utratę przytomności po kilku wdechach i śmierć po kilku minutach). W przypadku małych stężeń największe zagrożenie to ignorowanie pierwszych objawów zatrucia. Poszkodowany spędza dłuższy czas w skażonym powietrzu i po kilku godzinach zapada w śpiączkę.

O ile duże stężenie powoduje wyraźne objawy (wymioty, bóle głowy), to małe stężenie powodują jedynie słaby ból głowy. Pamiętaj jednak, że dłuższe wdychanie nawet małych dawek ma te same zabójcze skutki dla organizmu.

Zatrucie czadem – zapobieganie

Czad jest wynikiem niepełnego spalania węgla i w domu może pojawić się wszędzie tam gdzie palisz gaz (kuchenka, piec w łazience), węgiel (kotłownia) lub benzynę (garaż). Pierwszą i najważniejszą regułą chroniącą twoje życie jest dbanie o dobrą wentylację, SZCZEGÓLNIE w pomieszczeniach wspomnianych wyżej. Niedopuszczalne jest szczelne zatykanie kratek wentylacyjnych. W zimie przybywa wypadków, ponieważ częściej używa się ogrzewania węglowego lub gazowego do „dogrzania” mieszkania, a równocześnie rzadziej lub wcale nie wietrzy się mieszkań. Przed sezonem grzewczym warto skontrolować funkcjonowanie i drożność przewodów wentylacyjnych.

Poza wentylowaniem, zadbaj też o doskonały stan techniczny urządzeń grzewczych. Jeżeli spalanie w piecu przebiega przy dobrym dostępie tlenu – powstaje przede wszystkim niegroźny CO2 (dwutlenek węgla). Wszystko, co utrudnia dopływ powietrza do miejsca spalania, zwiększa ryzyko wydzielania się czadu.

Jeżeli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć swoje bezpieczeństwo – rozważ zakup czujnika tlenku węgla (100-200 PLN) i zamontuj go w sypialni.

Zatrucie czadem – objawy

Jak wspomniałem wyżej, charakterystyczne objawy to bóle głowy i nudności. Poza tym problemy z koncentracją, a przy poważniejszych zatruciach zaburzenia rytmu serca.

Zatrucie czadem – postepowanie

Przede wszystkim musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo, jeżeli podejrzewasz zatrucie czadem. Typowe przypadki kiedy trzeba zakładać taki scenariusz, to sytuacje w których znajdujesz osobę nieprzytomną np. w garażu przy zapalonym silniku samochodu, w kotłowni przy piecu, w łazience jeżeli pali się piecyk gazowy. Pamiętaj, że choć duże stężenia tlenku węgla zdarzają się rzadko, to jednak nie wolno lekceważyć takiej możliwości – nawet 2-3 wdechy mogą grozić utratą przytomności. Wchodząc do zagrożonego pomieszczenia wstrzymaj oddech, wyłącz źródła ognia, otwórz szeroko okna i drzwi żeby przewietrzyć pokój. Jak najszybciej wynieś lub wyprowadź poszkodowanego.

Pierwsza pomoc jest bardzo łatwa – wezwij pogotowie, a jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny postępuj tak jak z każdym nieprzytomnym. Jeżeli nie oddycha – rozpocznij resuscytację.

Pamiętaj, że najważniejsze jest szybkie rozpoznanie zagrożenia. Nie ignoruj złego samopoczucia (ból głowy, wymioty itp.), a jeżeli dwie osoby mają takie same objawy w tym samym czasie – koniecznie przewietrz dom i rozważ wezwanie pogotowia oraz straży pożarnej (strażacy mają czujniki pozwalające stwierdzić czy stężenie czadu jest podwyższone). Czad nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą – zignorowane objawy mogą doprowadzić do śmierci w czasie snu.

Mam nadzieję, że nie przestraszyłem cię za bardzo, a jedynie zmobilizowałem do przyjrzenia się swojemu otoczeniu. Bardzo cię proszę – polub ten wpis na facebooku i w ten sposób podziel się cenną wiedzą ze znajomymi.

Więcej informacji o czadzie znajdziesz na stronie www.czadusypia.pl – polecam (plakat z „bajką” pochodzi z kampanii społecznej „Dom bez tlenku węgla”)

2 comments on “Czad – zimowe zagrożenie
 1. Tomek pisze:

  bardzo cenne informacje, na dodatek podane w odpowiednim czasie! Nawet jeśli co roku publikowałbyś ten sam wpis będzie to jak najbardziej słuszna decyzja, warto o tym przypominać przed sezonem grzewczym

 2. Kacper Kudzia pisze:

  Czad jest specyficznym zagrożeniem i rodzajem zatrucia, ale zapomniałem dodać we wpisie, że tematyka zatruć została już poruszona na tym blogu w artykułach:
  Zatrucie grzybami
  Zatrucia
  Zachęcam do lektury.