[C] jak Ciało obce

Właściwie najgroźniejsza sytuacja jaka wiąże się z „ciałem obcym” to zablokowanie dróg oddechowych – np. kawałkiem jedzenia lub (u dzieci) drobną zabawką. Taka sytuacja w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Niestety nie ma czasu żeby czekac kilkanaście minut na przyjazd pogotowia, dlatego działania muszą podjąć świadkowie zdarzenia. To jest właśnie Pierwsza Pomoc.

Przypominam jaka jest procedura postępowania w przypadku zadławienia (ciało obce w drogach oddechowych).

[C] Ciało obce

Procedura postępowania:

1. Zauważasz objawy zadławienia – ktoś trzyma się za gardło, kaszle lub próbuje kaszleć, jest wystraszony, czerwony na twarzy, wydaje świszczące oddechy -> podejdź od strony twarzy, dotknij poszkodowanego, nawiąż kontakt wzrokowy i zapytaj „Czy Pan/Pani się krztusi?”

2. Jeżeli poszkodowany może mówić oraz efektywnie kaszleć -> nie rób nić poza namawianiem go do kaszlu i uspokajaniem

3. Jeżeli poszkodowany nie może kaszleć lub kaszel jest bardzo cichy -> wykonaj 5 uderzeń dłonią między łopatki – pamiętaj, że optymalna pozycja w tej chwili to taka w której górna połowa ciała jest skierowana w dół dlatego -> pochyl poszkodowanego mocno do przodu, a jeżeli to dziecko przewieś je przez ramię lub kolano

4. Jeżeli uderzenia między łopatki nie przynoszą efektu wykonaj uciśnięcie przepony – tzw. rękoczyn Heimlicha -> stań za poszkodowanym, na ile to możliwe pochyl go do przodu, przyciśnij dłoń zaciśniętą w pięść na wysokości jego pępka (powyżej) i wykonaj mocne gwałtowne uciśnięcie do siebie i do góry; UWAGA – tej techniki nie stosuje u dzieci, kobiet w ciąży i osób otyłych.

5. Jeżeli nadal nie ma efektów – kontynuuj na zmianę punkty 3 i 4.

6. Jeśli poszkodowany straci przytomność -> skontroluj czy oddycha, a w razie braku oddechu natychmiast wezwij pogotowie i rozpocznij standardową resuscytację.

To wszystko…. procedura nie jest skomplikowana, a działania w niej ujęte są bardzo skuteczne i zwykle powodują odkrztuszenie ciała obcego. Opisane techniki mogą z powodzeniem stosować osoby nawet bardzo podstawowo przeszkolone. W momencie wypadku możesz być JEDYNĄ osobą, która może pomóc, dlatego przeczytaj proszę jeszcze raz powyższy tekst i postaraj się jak najwięcej zapamiętać.