Bezpieczne pakowanie samochodu na wyjazd

Tym razem zamiast pisać o pierwszej pomocy postanowiłem postawić na zapobieganie. Zbliża się majowy weekend, który dla wielu osób będzie okazją do wyjazdów, czasem w długie trasy. Odpowiednie przygotowanie się do podróży może mieć bardzo duży wpływ na twoje bezpieczeństwo dlatego zerknij proszę na poniższe porady. W internecie znajdziesz dużo porad dotyczących przygotowania do podróży – zwłaszcza jeśli chodzi o sprawdzenie stanu techniczny samochodu – dlatego nie będę sie powtarzał. Ja skupie się na takim pakowaniu samochodu, które zapewni bezpieczeństwo w czasie jazdy, ale także w razie wypadku.

Pakowanie samochodu – wpływ na bezpieczeństwo

Mamy tendencje do wożenia ze sobą niezliczonej ilości rzeczy – zwłaszcza podczas dłuższych wyjazdów całą rodziną. Czasami trudno to wszystko upchnąć w niewielkim bagażniku, a wtedy przybywa gratów w przedziale pasażerskim. Uwierz mi – pozornie nieistotne szczegóły mogą mieć kluczowe znaczenie dla komfortu, zmniejszenia ryzyka wypadku i zwiększenia bezpieczeństwa w  razie wypadku.

Pakowanie samochodu: bagażnik

Pakowanie dobytku zaczynamy najczęściej od bagażnika, mając przy tym nadzieję, że uda nam się w nim upchnąć wszystko, co sobie zaplanowaliśmy. Do zadania podchodzimy najczęściej jak do gry Tetris – zakładając, że naszym celem jest takie poobracanie wszystkich pakunków, żeby zająć całą dostępną przestrzeń. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka dodatkowych spraw:

1. Przed pakowaniem wyciągnij gaśnicę, trójkąt i apteczkę.

Te przedmioty zwyczajowo wozimy w bagażniku. Jeżeli zamierzasz zapakować go po brzegi – zadbaj o łatwy dostęp. Oczywiście nigdy nie zakładasz, że zdarzy się wypadek, ale niestety, od czasu do czasu, okoliczności zmuszają nas do korzystania np. z trójkąta ostrzegawczego. Nie muszę tłumaczyć, że w sytuacji awaryjnej ostatnią rzeczą, na jaką chcesz tracić czas, jest wygrzebywanie apteczki spod walizek. Jeżeli to możliwe – zachęcam do znalezienia miejsca na trójkąt i apteczkę wewnątrz samochodu. Jeżeli nie – zapakuj je jako ostatnie tak, żeby były łatwo dostępne zaraz po otwarciu bagażnika.

2. Zwróć uwagę na pakowanie ciężkich przedmiotów.

Jeżeli zamierzasz przewozić więcej ciężkich pakunków – nie sugeruj się tym, że duży bagażnik pozwala na ich łatwe zmieszczenie. W sytuacjach awaryjnych (hamowanie, gwałtowne skręty) złe rozmieszczenie dużych ciężarów może utrudnić sterowanie samochodem lub nawet doprowadzić do wywrotki. Dobra praktyka mówi, żeby ciężkie pakunki umieszczać jak najniżej, możliwie na środku samochodu i maksymalnie dosunięte do przodu bagażnika (do siedzeń pasażerów).

3. Nie pakuj za wysoko

Staraj się nie wyciągać tylnej półki z bagażnika. Po pierwsze zasłonięta zawartość bagażnika nie będzie kusiła potencjalnych złodziei. Ważniejsze jest jednak, że nie układając pakunków zbyt wysoko nie zasłonisz sobie pola widzenia do tyłu. Poza tym wysoko poukładane walizki, w razie gwałtownego hamowania mogą wpaść do środka samochodu i zrobić krzywdę pasażerom, nie mówiąc już o tym, co może się wydarzyć w trakcie dachowania… Stąd kolejna rada:

4. Umocuj pakunki.

Wszystko, co znajduje się w bagażniku powinno być zabezpieczone taśmami, linkami albo siatkami w taki sposób żeby nie mogło się przemieszczać. Nie chodzi tylko o unikanie ewentualnych zniszczeń i uszkodzeń ładunku. Nagłe przesunięcia ciężkich przedmiotów mogą spowodować „zarzucanie” tyłem samochodu, z kolei drobne, luźne przedmioty w razie dachowania mogą wpaść do przedziału pasażerskiego.

Pakowanie samochodu: wnętrze auta

Niektóre przedmioty wrzucasz do środka samochodu, ponieważ nie mieszczą się już w bagażniku. Inne po prostu wolisz mieć zawsze pod ręką. Bez względu na powód – jeżeli umieszczasz coś w przedziale pasażerskim zadbaj o to, żeby nie stanowiło potencjalnego zagrożenia.

  1. Zastanów się, co chcesz mieć pod ręką.

    Mnóstwo wypadków spowodowali kierowcy sięgający w czasie jazdy do schowków, pod albo za siedzenia czy gdziekolwiek indziej żeby dostać się do przekąski, wody albo ładowarki samochodowej. Zwłaszcza kiedy podróżujesz sam – zadbaj o to, żeby potrzebne rzeczy były pod ręką.

  2. Małe przedmioty jak pociski.

    W przedziale pasażerskim nie powinno być luźnych rzeczy. Jeżeli to możliwe wszystko powinno być schowane w zamykanych schowkach lub kieszeniach foteli. W czasie gwałtownego hamowania albo zderzenia wszystkie przedmioty polecą do przodu z prędkością z jaką poruszał się samochód. Szczególnie niebezpieczne mogą być rzeczy pozostawione na tylnej półce – a zdarza się, że leżą tam całkiem spore przedmioty jak np. butelka wody. Jeszcze gorzej jest w czasie wypadku – wtedy wszystkie luźne przedmioty mogą latać po całym wnętrzu samochodu. Zwracam uwagę, że trzymanie napojów (butelek) nawet w specjalnym wgłębieniu pomiędzy siedzeniami może być przyczyną dodatkowych obrażeń w razie wypadku. Dlatego zawsze jeśli to możliwe zadbaj o trwałe zamocowanie wszystkich drobiazgów.

  3. Uwaga na przedmioty pod siedzeniami.

    Miejsce pod siedzeniami nadaje się do bezpiecznego przewożenia bagaży należy jednak uważać z przedmiotami, które mogą się turlać, takimi jak np. butelki z napojami. W czasie hamowania mogą przetoczyć się pod nogi kierowcy, a nawet zablokować pedały

Zdaję sobie sprawę, że tak naprawdę nie napisałem niczego odkrywczego. Warto jednak zrobić rachunek sumienia i przypomnieć sobie jak często naruszamy nawet te oczywiste i proste zasady bezpieczeństwa (wiem po sobie). Właściwie wszystkie powyższe rady powinny być stosowane zawsze, nawet w czasie codziennych krótkich przejazdów dlatego najlepiej żeby odpowiednie pakowanie samochodu było twoim nawykiem tak jak zapinanie pasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*