[B] jak Bezpieczeństwo

Nie ma istotniejszego tematu z zakresu pierwszej pomocy niż BEZPIECZEŃSTWO, a już na pewno nie można wymyślić nic ważniejszego na literę „B” 😉 Poruszałem już ten temat wcześniej w artykule który znajdziesz TUTAJ.

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję krótko najważniejsze zasady, o których warto pamiętać – poświęcenie 5 minut na jego lekturę, może kiedyś uratować Ci życie dlatego zachęcam – nie odkładaj na później i PRZECZYTAJ OD RAZU.

[B] Bezpieczeństwo

Zwróć uwagę, że…

Pierwszej pomocy bardzo często trzeba udzielić w sytuacji wypadku, w warunkach odbiegających od normlanych t.j. takich, które znasz. Sytuacja, okoliczności, rozwój wydarzeń i zachowanie ludzi mogą być nieprzewidywalne. Dodatkowo, najczęściej bedziesz działać pod wpływem silnego stresu, który może utrudnić prawidłową ocene sytuacji. Wszystko to sprawia, że w czasie działań ratowniczych jesteś narażony na niebezpieczeństwo. Dodatkowo zagrożeni mogą byc też świadkowie wypadku.

5 szybkich porad dotyczacych bezpieczeństwa
(dla leniwych, którzy nie lubią długich artykułów)

1. Nigdy nie działaj w terenie, okolicznościach które nie są w 100% bezpieczne. Dotyczy to np. różnego rodzaju gruzowisk, podejrzenia obecności niebezpiecznych gazów, ruchliwej drogi, agresywnych ludzi itp.

Możliwe działania (bez wchodzenia na zagrożony teren):

 • zawiadom profesjonalne służby ratunkowe i udziel tak wielu informacji jak to tylko możliwe – obserwuj i pytaj świadków zdarzenia, aby wiedzieć jak najwięcej
 • jeżeli poszkodowany może mówić oceń jego stan „na odległość”, zapytaj co go boli, co się stało itp.
 • zabezpiecz miejsce zdarzenia – byc może nie możesz pomóc poszkodowanego ale możesz ochronić inne osoby

2. Zabezpieczenie miejsca wypadku to jest zawsze Twoje PIERWSZE działanie. Zwykle będziesz mógł liczyć na pomoc świadków zdarzenia. Zapamietaj i używaj takich poleceń:

 • „Proszę się odsunąć”
 • „Proszę zejść z drogi i ustawić sie w tamtym miejscu”
 • „Proszę ustawić trójkąt ostrzegawczy przynajmniej 50 metrów przed nami”
 • „Proszę włączyć światła awaryjne”

3. Zawsze istnieje ryzyko kontaktu z krwią i innymi płynami ustrojowymi. Bez względu na to jakiego rodzaju zdarzył sie wypadek i czy widać krwawienia powinieneś założyć rękawiczki jednorazowe. Jeżeli prosisz kogoś o pomoc, zwróć uwagę, żeby także założył rękawiczki. Jest to podstawowe wyposażenie apteczki i na dobrą sprawę JEDYNY sprzęt niezbędny do udzielania pomocy. O tym, co robić gdy nie masz rękawiczek pisałem w artykule p.t. Bezpieczeństwo.

4. Pamietaj, żeby być widocznym na drodze. Dotyczy to zwłaszcza działań w obrębie jezdni, w nocy, ale nawet w dzień na poboczu może zrobic się niebezpiecznie. Zaabsorbowany akcją ratowniczą możesz nieświadomie wyjść na drogę. Absolutnie konieczne są zawsze:

 • kamizelka odblaskowa
 • rozłożony trójkąt ostrzegawczy
 • włączone światła awaryjne Twojego samochodu i samochodu poszkodowanego

5. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych osób.

 • poszkodowany lub świadkowie mogą niespodziewanie okazywać agresję
 • poszkodowany może zachowywać się nieracjonalnie
 • poszkodowany może być pod wpływem środków odurzających

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*