Jak ułożyć w pozycji bezpiecznej?

Pamiętaj
Nieprzytomny, leżący na wznak jest zagrożony. Pozycja bezpieczna to zwykle najlepsze, co możesz zrobić. Pozycja bezpieczna zagwarantuje możliwość oddechu i pozwoli Ci też, w razie konieczności, odejść np. po apteczkę, koc, albo by wezwać pomoc bez narażania poszkodowanego na dodatkowe niebezpieczeństwo.

Po stwierdzeniu, że masz do czynienia z osobą nieprzytomną, ale oddychającą powinieneś właściwie ją ułożyć – pozycja bezpieczna.1. Uklęknij z boku, blisko poszkodowanego.

2. Rękę która jest bliżej Ciebie zegnij pod katem prostym i ułóż, tak by przedramię było równoległe do ciała.

3. Rękę która jest dalej delikatnie zegnij i przyłóż wierzchem dłoni do policzka (nie puszczaj już tej ręki).

4. Nogę, która jest dalej zegnij w kolanie tak żeby stopa oparła się płasko o podłoże.

5. Pociągnij poszkodowanego za biodro i ramię, tak by odwrócić go w swoją stronę i ułożyć na brzuchu.

6. Odchyl jego głowę w tył by ułatwić oddychanie.

7. Upewnij się, że ciężar ciała nie uciska na rękę, która jest na dole.

Istnieje kilka technik odwracania poszkodowanego. Pozycja bezpieczna promowana przez Europejską Radę Resuscytacji (ERC) jest zaprezentowana na poniższym filmie. Instrukcje są po angielsku, ale ich polskie odpowiedniki masz po lewej stronie tabelki.Pozycja bezpieczna – technika wykonania:

Prawidłowo wykonana pozycja bezpieczna powinna mieć następujące cechy:
– poszkodowany na pewno sam nie odwróci się na plecy,
– usta poszkodowanego skierowane są w dół więc wszystko co mogłoby się tam znaleźć (ślina, krew, wymioty) samoczynnie wypłynie,
– głowa jest odchylona – łatwe oddychanie.

Nie jest ważne jaką technikę zastosujesz. Ważne by na koniec wyszła z tego pozycja bezpieczna, a pozycja bezpieczna to taka, która spełnia powyższe warunki.

Pamiętaj, żeby wykonywać wszystkie ruchy delikatnie, ponieważ pozycja bezpieczna oznacza też bezpieczne, bez urazowe odwrócenie.

 

Pozycja bezpieczna – ćwiczenie

Warto przynajmniej raz spróbować ułożyć kolegę lub członka rodziny w pozycji bezpiecznej. Przekonasz się, że to wcale nie jest trudne. Ponadto kiedy zamienicie się rolami będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę ponieważ na własnej skórze sprawdzisz, jakie ułożenie jest wygodne a jakie nie.

Wskazówki dla pozoranta:
– pamiętaj, że udajesz nieprzytomnego – rozluźnij wszystkie mięśnie i pozwól, żeby „ratownik” wykonywał wszystkie ruchu ,
– jeżeli w jakimkolwiek momencie poczujesz ból – przerwijcie ćwiczenie – prawidłowo wykonana pozycja bezpieczna nie boli – najprawdopodobniej „ratownik” popełnia jakiś błąd; spróbujcie razem ustalić co jest nie tak,

To również bardzo dobre ćwiczenie dla dzieci. Korzystając z właściwej techniki nawet dziecko, może poradzić sobie z odwróceniem ciężkiego dorosłego. Zobaczysz ile da mu to satysfakcji!

Pozycja bezpieczna jest najlepszą metodą zapewnienia oddechu poszkodowanemu. Zawsze, jeżeli to tylko możliwe stosuj takie ułożenie u nieprzytomnych poszkodowanych.

Pozycja bezpieczna wykonana – co dalej?

– skontroluj oddech,
– okryj poszkodowanego,
– mów do poszkodowanego,
– kontroluj oddech ponownie co 1 minutę


0 comments on “Jak ułożyć w pozycji bezpiecznej?
1 Pingi/Trackbacki dla "Jak ułożyć w pozycji bezpiecznej?"
  1. […] POZYCJA BOCZNA – jak ją prawidłowo wykonać? […]

Top