Krew – najważniejszy lek

Krew jest najcenniejszym lekiem, stosowanym zarówno do leczenia skutków wypadków jak i różnych chorób.

Poza tym bardzo często dodatkowa krew jest potrzebna dla osób poddawanym różnym operacjom.

Ciągle praktycznie jedyną drogą do pozyskani tej życiodajnej substancji pozostaje pobieranie jej od chętnych dawców. W ten sposób honorowe oddawanie krwi jest bardzo skutecznym sposobem na pomaganie naprawdę potrzebującym.

Wokół honorowego krwiodawstwa narosło wiele mitów, dlatego poniżej postaram się wyjaśnić na własnym przykładzie korzyści i ograniczenia jakie wiążą się z oddawaniem krwi.

Zacznę od tego, że wiele osób dziwi się kiedy mówię, że nie mam obowiązku oddawać krwi regularnie i zaprzestanie oddawania nie będzie miało wpływu na moje zdrowie. Nie wiem skąd wziął się taki mit, ale jest on zupełnie nieprawdziwy. Organizm po utracie krwi nie produkuje jej „na zapas”. Ja sam nie zawsze mogę oddać krew „w terminie” z powodu np. wyjazdów zagranicznych, urlopu czy choćby przeziębienia. W efekcie mimo, że mógłbym oddawać krew 6 razy w roku – w praktyce najczęściej jest to 3-5 razy. Oczywiście nie mam z tego powodu żadnych problemów.

Sam proces pobierania krwi nie wiąże się ze specjalnym uciążliwościami. Po pierwsze trzeba jakoś znieść ukłucie igłą. Nie jest to nic przyjemnego, ale trudno tu mówić o jakimkolwiek bólu. Ukłucie to ukłucie i tyle. Ewentualne przeszkody istnieją wyłącznie w twojej głowie. Ja na przykład niespecjalnie lubię zastrzyki, igły a nawet pobieranie krwi do badania. Mimo to powiedziałem sobie, że to przecież nic takiego i przemogłem się. Teraz po 10 latach takiego kłucia chyba zupełnie pozbyłem się niepotrzebnych lęków związanych z zastrzykami.

Jeszcze jedno – wszystko, co jest używane w punktach krwiodawstwa to sprzęt jednorazowego użytku – nie ma więc możliwości zarażenia się jakąkolwiek chorobą.

Po drugie niektóre osoby twierdzą, że czują się słabo podczas lub po oddaniu krwi. Ja sam często nie czułem się najlepiej i pielęgniarka musiała unieść fotel tak, żebym bardziej leżał niż siedział. Takie lekkie uniesienie nóg do góry od razu poprawia samopoczucie. Pamiętaj jednak, że jednorazowo oddaje się mniej niż 500 ml krwi i w praktyce nie ma to żadnego wpływu nie tylko na zdrowie, ale nawet chwilowe samopoczucie. Znowu wszystko siedzi w naszych głowach. Rzeczywiście im bardziej skupiałem się na tym, że upuszcza się ze mnie krew, tym gorzej się czułem. Teraz kiedy oddawanie krwi stało się dla mnie zupełnie rutynowe i myśli w tym czasie mam zajęte zupełnie innymi sprawami – właściwie nie zdarza mi się czuć słabo.

W dodatku najczęściej po oddaniu krwi wsiadam w samochód i wykorzystuję wolny dzień do załatwiania różnych spraw. Nigdy nie miałem, żadnych problemów nawet urządzając kilkugodzinny rajd po sklepach zaraz po wyjściu z punktu krwiodawstwa.

Korzyści

Dla wielu osób świadomość nieocenionej pomocy jakiej mogą udzielić innym jest największą nagrodą i rekompensatą za wszystkie niedogodności.

Paulina (25 lat)
Krew to taki szpitalny „speed”. Nie dość, że ratuje życie to i dodaje sił natychmiast. Gdy dostawałam krew na wieczór, to zamiast iść spać byłam pełna energii. Sama wiedza, że ktoś daje się dla mnie pokłuć, poświęca swój czas, oddaje cząstkę siebie motywuje i daje nadzieję.

Przeczytaj cała historię na stronie RCKiK w Katowicach.

Nie wiem czy ma to dla ciebie jakiekolwiek znaczenie – przeczytaj jednak fragment historii jaki zmieściłem w ramce obok a może inaczej spojrzysz na kwestię oddawania krwi.

Jeżeli interesują cię wymierne korzyści – zapraszam do lektury, jest ich naprawdę wiele.

  • Moja krew jest regularnie badana. Raz zdarzyło się, że wezwano mnie do centrum krwiodawstwa ponieważ „wyniki były złe”. Okazało się, że wynik wskazywał na jakieś zakażenie lub pozostałość po zakażeniu. Ponieważ od oddania krwi minęło już ponad miesiąc pani doktor zaproponowała ponowne badanie krwi i po 20 minutach wiedziałem już, że wszystko jest w porządku.
  • Kiedy oddaje krew, mam dzień wolny w pracy. Wykorzystuję go na leniuchowanie lub załatwiam sprawy, których normalnie nie mogę załatwić bez wcześniejszego wyjścia z pracy.
  • Odpisując wartość oddanej krwi wyrażoną w złotówkach od podstawy opodatkowania otrzymuję zwrot podatku z urzędu skarbowego. Nie są to duże pieniądze, ale zawsze miły prezent. W ubiegłym roku oddając krew 4 razy zaoszczędziłem ok 42 PLN.
  • Jeżeli aspekt materialny ma dla ciebie znaczenie to pamiętaj, że każdorazowo dostaniesz paczkę – u mnie to zwykle duże opakowanie czekolad i kawa.
  • Jeżeli musisz dojechać do centrum krwiodawstwa, najczęściej możesz otrzymać zwrot pieniędzy za przejazd.
  • Niektóre schroniska górskie oferują zniżki do cen noclegów dla Honorowych Dawców Krwi.
  • Ponadto Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, co może oznaczać szybsze dostanie się do lekarza specjalisty.

Być może nie zdajesz sobie sprawy, ale nawet jednorazowe oddanie krwi robi z ciebie Honorowego Dawcę Krwi. Żeby otrzymać tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi trzeba oddać 5 (kobiety) lub 6 (mężczyźni) litrów krwi w dowolnym okresie. Oddając krew w miarę regularnie oznacza to okres około 3 lat.

Osobiście gdybym miał mówić o największych korzyściach, podkreśliłbym stałą kontrolę zdrowia. Większość ludzi nie bada się wcale lub robią to raz na kilka lat. Ja robię to „przy okazji” co kilka miesięcy. Jeśli kiedykolwiek przytrafią mi się jakieś kłopoty zdrowotne będę o tym wiedział bardzo szybko.

Oddając krew robisz komuś potrzebującemu ogromny prezent. Ze swojej strony poświęcasz odrobinę jedynie czasu (samo oddawanie krwi to około 15 minut, ale potrzeba jeszcze dojechać do punktu krwiodawstwa i załatwić formalności – m.in. wypełnić ankietę – w sumie może to zająć godzinę lub dwie).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o oddawaniu krwi polecam tę stronę: http://www.rckik.poznan.pl/mity-i-pytania

Jeżeli chcesz dowiedzieć się kto może a kto nie może oddawać krwi zobacz jaką ankietę wypełnia się w punkcie krwiodawstwa: http://www.darkrwi.info.pl/kwestionariusz/

Jeżeli zdecydowałeś się oddać krew – zobacz jak się przygotować: http://krwiodawcy.info/chce-oddac-krew/

Jeżeli uważasz, że oddawanie krwi to dobry sposób na pomaganie innym – kliknij „Lubię to” – może ktoś z twoich znajomych po zapoznaniu się  z tym artykułem zdecyduje się spróbować.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Top