Jak skontrolować oddech?

Pamiętaj
Jeżeli masz do czynienia z poszkodowanym, który nie reaguje, to najważniejsze jest byś na początku prawidłowo skontrolował oddech. Od tego czy oddycha zależy jakie dalsze czynności trzeba podjąć. To nie jest trudne – sprawdź!

Skontroluj oddech wg następującego schematu:1. udrożnij drogi oddechowe tak jak opisano to TUTAJ

2. Cały czas przytrzymując głowę odchyloną, zbliż swój policzek/ucho do w okolice ust i nosa poszkodowanego. Aby wyczuć słaby oddech musisz być bardzo blisko.

3. Swoja głowę odwróć tak, żeby widzieć klatkę piersiową poszkodowanego.

4. Policz powoli do 10 i oceń:
– czy słyszysz oddech?
– czy wyczuwasz go na policzku?
– czy widzisz jak porusza się klatka piersiowa?

Długo szukałem filmu, na którym byłoby w przejrzysty sposób pokazane prawidłowe działanie. Moim zdaniem bardzo dobry film opublikował Brytyjski Czerwony Krzyż – możesz zobaczyć go obok.

Pamiętaj:

  • ZAWSZE kontroluj oddech przez 10 s.
  • Jeżeli nie słyszysz PRZYNAJMNIEJ DWÓCH oddechów musisz założyć, że poszkodowany nie oddycha nawet jeżeli usłyszałeś pojedyncze westchnięcie.
  • W razie JAKICHKOLWIEK wątpliwości zakładaj brak oddechu.

Tylko przestrzeganie tych zasad zapewni poprawną ocenę sytuacji i podjęcie właściwych dalszych działań.

Poniższy film prezentuje wszystkie kolejne kroki od kontroli przytomności, poprzez zapewnienie drożności, kontrolę oddechu do ułożenia w pozycję boczną. Zwróć uwagę na to, z jak bliska trzeba słuchać oddechu – widać to w 40 sekundzie filmu. Tylko taka kontrola gwarantuje poprawną ocenę nawet gdy oddech jest bardzo słaby.Na koniec możesz zobaczyć jak poszkodowany obracany jest na bok. Dokładniej możesz poczytać o tym w kolejnym materiale – Jak ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej? Tam zobaczysz technikę pozwalająca odwrócić nawet osobę ważącą dużo więcej od ciebie.


Sprawdzanie oddechu – krótkie podsumowanie

 

Sprawdź oddech – ćwiczenie

Kontrola oddechu może wydawać się skomplikowaną czynnością, ale w rzeczywistości tak nie jest. Najważniejsze jest to, że możesz ze znajomymi lub rodziną sprawdzić, czy potrafisz prawidłowo ocenić oddech. Jedna osoba musi położyć się i udawać nieprzytomną, a ty postaraj się wyczuć oddech wg powyższych wskazówek. Oceniaj przez 10 s i następnie powiedz ile oddechów usłyszałeś.

Wskazówki dla pozoranta:
– spróbuj oddychać ciszej lub głośniej,
– zmieniaj częstotliwość oddechów,
– możesz na czas kontroli wstrzymać zupełnie oddech,
– jeżeli kontrolujący zapomni odchylić głowę – nie oddychaj, udawaj, że drogi oddechowe są zablokowane,
– z czasem możecie utrudniać sobie zadanie leżąc nie koniecznie na wznak, ale także na brzuchu.

To ćwiczenie to może być naprawdę dobrą zabawą. Zwłaszcza dzieci uwielbiają takie wyzwania, a wiedza w ten sposób zdobyta jest bezcenna i to zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Po kontroli oddechu możesz kontynuować ćwiczenie przechodząc do następnego kroku –  Jak ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej?

Gdy człowiek nie oddycha, ma jedynie ok 4,5 minuty zanim dojdzie do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu, spowodowanych brakiem tlenu. Dlatego największym zagrożeniem jest brak podjęcia działań przez osoby przypadkowe takie jak TY. Lepiej błędnie założyć, że człowiek nie oddycha, niż w razie wątpliwości zostawić go bez pomocy „bo chyba ma oddech”.

To nie koniec Twoich działań! Dalsze kroki będą zależały od wyniku kontroli:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Top