Jak zagwarantować oddech?

Pamiętaj
U nieprzytomnego człowieka, zwłaszcza gdy leży na wznak, zapadający się język zablokuje drogi oddechowe i uniemożliwi oddech. Może to w krótkim czasie doprowadzić do śmierci. Aby temu zapobiec trzeba zapewnić drożność dróg oddechowych.

Możesz łatwo zabezpieczyć oddech wykonując następujące czynności:
1. połóż jedna rękę na czole poszkodowanego.
2. drugą dłoń (2 palce) przyłóż do żuchwy poszkodowanego.
3. delikatnie odchyl głowę maksymalnie do tyłu, równocześnie wyciągając żuchwę do góry.Te czynności nazywamy udrożnieniem dróg oddechowych, co oznacza po prostu ich odblokowanie i umożliwienie swobodnego przepływu powietrza do płuc. Mówimy wtedy, że została zapewniona drożność.
Jak możesz się domyślić – zapewnienie drożności to pierwszy krok ratujący życie.Tę czynność trzeba wykonać zanim spróbujesz ocenić oddech.

W internecie jest wiele filmów pokazujących jak prawidłowo wykonać tę czynność. Jeżeli nie masz czasu szukać – po prawej stronie umieściłem animację zamieszczoną na youtube przez brytyjskie Association of First Aiders.

Możesz obejrzeć na poniższym wideo jak zapewnić oddech – zwróć uwagę jak zmienia się pozycja języka (zaznaczony na czerwono)


Zapewnienie oddechu –
krótkie podsumowanie

Czasami wystarczy wykonać ten jeden ruch – odchylenie głowy do tyłu, żeby powrócił oddech u osoby poszkodowanej. Pamiętaj, że człowiek, który nie oddycha ma jedynie około 4,5 minuty życia. Tyle czasu mózg może funkcjonować bez tlenu – potem zaczyna odnosić poważne i nieodwracalne uszkodzenia. Prawidłowy oddech jest pierwszą i najważniejszą rzeczą jaka trzeba zapewnić poszkodowanemu.

Zapewnij oddech – ćwiczenie

To bardzo prosta czynność, która może uratować życie. Możesz ją przećwiczyć ze znajomymi lub rodziną. Będziesz potrzebować ochotnika, który położy się na plecach i będzie udawał nieprzytomnego. Wykonaj ruchy jak na zaprezentowanej animacji. Powiedz „poszkodowanemu”, żeby nie blokował głowy w jednej pozycji tylko poddawał się Twoim rękom. Jeżeli poczujesz opór to znaczy, że głowa jest już maksymalnie odchylona lub twój partner ją blokuje. W żadnym wypadku nie rób nic na siłę !

Możesz potem kontynuować ćwiczenie przechodząc do dalszych kroków – Jak skontrolować oddech? i Jak ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej?

Pamiętaj też o bardzo ważnej sprawie – po odchyleniu głowy do tyłu nie możesz jej puścić, ponieważ żuchwa natychmiast opadnie i język ponownie zablokuje drogi oddechowe. Drożność zostanie utracona.

Dlatego masz dwa i TYLKO dwa wyjścia
– musisz odwrócić poszkodowanego w pozycję boczną ustaloną – zwaną bezpieczną ponieważ gwarantuje oddech
– lub ewentualnie musisz zostawić rękę na żuchwie i podtrzymywać głowę w tej pozycji, w której zachowana jest drożność a więc i oddech.

Poszkodowany nieprzytomny, pozostawiony w pozycji na plecach, bez opieki znajduje się w poważnym zagrożeniu. Najprawdopodobniej drożność nie będzie zachowana i zaniknie oddech, co bezpośrednio i natychmiast bardzo poważnie zagraża jego życiu.

Wskazówka

Gdy poszkodowany jest nieprzytomny odchylamy głowę do tyłu by zapewnić drożność i oddech. Zwróć uwagę, że podkładanie czegoś pod głowę – np. poduszki, zwiniętego swetra itp. żeby „było mu wygodniej”, powoduje zupełnie przeciwny efekt – głowa zostaje pochylona do przodu, a broda przyciśnięta w kierunku piersi. W takiej pozycji nawet osobie przytomnej trudniej się oddycha.
Nigdy nie można podkładać czegokolwiek pod głowę nieprzytomnego poszkodowanego.

0 comments on “Jak zagwarantować oddech?
1 Pingi/Trackbacki dla "Jak zagwarantować oddech?"
  1. […] Więcej na temat zapewniania drożności możesz przeczytać w artykule „Jak zagwarantować oddech?” dostępnym pod TYM LINKIEM. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Top