Alfabet Pierwszej Pomocy

Krótkie artykuły pochodzą z cyklu publikowanego od maja 2013 roku i zawierają informacje na najważniejsze moim zdaniem zagadnienia z tematyki pierwszej pomocy. Zapraszam do lektury.

A jak Alergia

Krótko o tym, jakie znaczenie mogą mieć różnego rodzaju uczulenia podczas udzielania pierwszej pomocy i jak wykorzystać informacje o alergiach poszkodowanego.

B jak Bezpieczeństwo

Kilka praktycznych wskazówek o tym, jak udzielać pierwszej pomocy, by nie narażać na niebezpieczeństwo siebie i innych.

C jak Ciało obce

Krótka instrukcja przypominająca właściwy schemat postępowania w przypadku zadławienia ciałem obcym. Kilka linijek które naprawdę mogą pomóc uratować życie!

D jak Drożność

Bardzo ważny tekst o tym, czym jest drożność, dlaczego jest ważna i jak zagwarantować ją poszkodowanemu. Informacje tu zawarte to absolutna podstawa w pierwszej pomocy.

E jak Ewakuacja

Wyjaśnienie najważniejszych zasad dotyczących ewakuacji czyli ratowania życia w przypadku poważnych zagrożeń. Wiedza na ten temat pomoże podjąć właściwe decyzje w skomplikowanych sytuacjach.

F jak Folia ratunkowa

Poznaj zasady stosowania folii ratunkowej w razie wypadków oraz jej nietypowe zastosowania w innych sytuacjach. Po przeczytaniu tego tekstu poznasz kolejny ważny element mocno zwiększający szanse ofiar wypadku na przeżycie.

G jak Głowa

Sprawdź czy znasz wszystkie reguły postępowania z głową poszkodowanego w różnych mniej i bardziej groźnych wypadkach.

H jak Hipotermia

Zobacz jakie skutki dla życia i zdrowia ma nadmierne wychłodzenie organizmu. Naucz się jak mu zapobiegać.

I jak Improwizacja

Naucz się improwizować, tak by żadna sytuacja nie przeszkodziła ci udzielić pierwszej pomocy.

J jak Jałowy opatrunek

Wyjaśnienie po co w pierwszej pomocy stosuje się materiały jałowe, czy zawsze jest to konieczne i jak to poprawnie zrobić.

K jak Krwotok

Kilka słów o tym jak skutecznie radzić sobie z poważnymi krwotokami – absolutna podstawa dotycząca przypadków zagrożenia życia.

L jak Leki

Bardzo ważne informacje na temat tego jakich leków i w jakich sytuacjach można używać w pierwszej pomocy. Czy wiesz, że nawet leki dostępne w aptece bez recepty, mogą zaszkodzić osobie poszkodowanej?

M jak Mity

10 przykładów błędnych opinii dotyczących nauki i udzielania pierwszej pomocy. Przeczytaj koniecznie jeżeli nie jesteś pewny czy warto poświęcić swój czas na naukę.

N jak Nieprzytomny

Absolutna podstawa w pierwszej pomocy – postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym oraz wyjaśnienia dlaczego nieprzytomność niesie tak duże zagrożenie dla życia. Ten jeden wpis zawiera połowę najważniejszej wiedzy z pierwszej pomocy.

O jak Oddech

Najważniejsza z punktu widzenia pierwszej pomocy fakty dotyczące oddychania. Do tego kilka ciekawostek, które z pewnością cię zaskoczą.

P jak Priorytety

Kiedy spotkasz się z trudniejszą sytuacją i nie będziesz w stanie wykonać wszystkich wymaganych czynności – wiedza o tym, co jest decydujące dla uratowania człowieka, a z czego można zrezygnować – okaże się niezwykle cenna.

R jak Resuscytacja

Zwięzłe informacje o podstawowych czynnościach ratujących życie człowieka kiedy serce przestaje pracować. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy wykonywany zawód.

S jak Spokój

Poradnik o tym, jak zachować spokój w trudnych sytuacjach i jaki wpływ na stan poszkodowanego ma spokój ratownika.

T jak Transport

Kilka informacji o tym czego absolutnie w pierwszej pomocy się nie robi – czyli o transportowaniu poszkodowanych na własną rękę.

U jak Uraz kręgosłupa

O tym jak poradzić sobie w sytuacji podejrzenia urazu kręgosłupa i co zrobić żeby nie zaszkodzić osobie poszkodowanej.

W jak Wstrząs

Dokładne wyjaśnienie co to jest wstrząs, dlaczego zagraża życiu i co zrobić, żeby ochronić poszkodowanego przed niebezpieczeństwem.

Z jak Zatrucia

Kilka ogólnych porad, które pomogą w przypadku każdego rodzaju zatrucia i mogą uratować życie.

Top