[A] jak Alergia

Cześć,

Dziś rozpoczynam cykl krótkich wpisów pod tytułem „Alfabet Pierwszej Pomocy”. Co tydzień będzie pojawiać się tekst związany z najważniejszym (moim zdaniem) zagadnieniem dotyczącym pierwszej pomocy, na kolejne litery alfabetu. Zachęcam do lektury i komentowania. Sponsorem dzisiejszego odcinka jest literka „A” 😉

[A] ALERGIA

Najprawdopodobniej słowo „alergia” kojarzy ci się z uczuleniem na pyłki roślin i uciązliwymi dolegliwościami, na które są w okresie pylenia narażeni alergicy. Być może znasz osoby, które cierpią jakis rodzaj alergii pokarmowej albo są uczuleni na sierść zwierząt. Wszystkie te problemy mają jedną cechę wspólną – u chorego występuje nieporządana reakacja na jakiś czynnik zewnętrzny zwany alergenem (np. pyłki traw, mleko, sierść kota). Zwykle tego rodzaju alergie nie mają dla nas znaczenia podczas udzielania pierwszej pomocy. Czasami jednak informacja o alergii może być bardzo istotna a nawet wpłynąć na nasze działania. Oto przykłady takich sytuacji:

1) usunięcie alergenu

Wyobraź sobie sytuację, w której osoba poszkodowana ma silne i groźne objawy, takie jak problemy z oddychaniem, zaburzenia świadomości lub nawet utrata przytomności. Standardowo, prawidłowe postępowanie obejmuje reagowanie „objawowe” czyli np. jeżeli ktoś straci przytomność -> pozycja boczna, jeżeli nie oddycha – resuscytacja itd. Posiadając jednak informację, że dana osoba jest na coś uczulona – powinniśmy ograniczyć działanie alergenu o ile to tylko możliwe. Np. w przypadku użądlenia przez osę, szczególnie ważne będzie usunięcie żądła, w przypadku uczulenia na jakąś substancję chemiczną może być potrzebna ewakuacja (do innego pomieszczenia lub na zewnątrz).

2) informacja dla lekarza

Czasami w ramach pierwszej pomocy nie możesz nic zrobić – np. w przypadku alergii pokarmowej nie mamy możliwości przerwania działania alergenu. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze istnieje możliwość, że jesteś ostatnią osobą, która rozmawia z przytomnym poszkodowanym. Jego stan może się szybko pogorszyć i w momencie przyjazdu pogotowia, lekarz nie będzie już mógł zrobić skutecznego wywiadu. W przypadku np. uczulenia na orzeszki ziemne – informacja przekazana przez ciebie może znacznie przyspieszyć diagnozę i właściwe postępowanie przez lekarza. W przypadku uczuleń na leki – precyzyjna informacja dla lekarza może zapobiec sytuacji, w której choremu podaje się lek powodujący pogorszenie się jego stanu (mimo, że jest podany zgodnie ze standardowymi procedurami). Dlatego zawsze warto zapytać poszkodowanego, czy jest na coś uczulony.

3) podawanie leków

Jedną z bardzo ważnych zasad w pierwszej pomocy jest absolutny zakaz podawania jakichkolwiek leków, o ile nie są to leki przepisane TEMU choremu przez lekarza (np. insulina, lek na astmę, leki na serce). Osobiście nie znam sytuacji, w której podanie leku z własnej apteczki lub kupionego bez recepty w aptece mogłoby pomóc poszkodowanemu, a już z całą pewnością nie ma potrzeby używania leków w stanach zagrożenia życia. Z drugiej strony ok 5-10% ludzi cierpi na uczulenie na jakieś leki. Podanie w dobrej wierze nawet dostępnej bez recepty tabletki przeciwbólowej może spowodować mniejszą lub wiekszą szkodę. Zawsze należy sie liczyć z tym, że poszkodowany może być uczulony na lek i o tym nie wiedzieć – i z tego powodu odmówić podawania jakichkolwiek leków.

Na koniec chciałem podkreślić, że bardzo niewiele osób udzielających pierwszej pomocy (poza osobami z wykształceniem medycznym) zdaje sobie sprawę z problemu alergii i pamięta o zadaniu odpowiednich pytań poszkodowanemu. Ten temat nieczęsto poruszany jest na kursach pierwszej pomocy – zwłaszcza tych krótszych, a wynika to z faktu, że (na szczęście!) sytuacje kiedy alergia może doprowadzić do gwałtownego pogorszenia stanu poszkodowanego należą do rzadkości. Dlatego jeżeli zapamiętasz i zastosujesz wskazówki z tego wpisu będziesz mógł udzielać pierwszej pomocy na poziomie ZNACZNIE wyższym od przeciętnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*